Question: Right now, original unit price = $100, unit variable cost = $20, fixed cost = $70. You are considering a 10% price increase. Suppose UVC

Right now, original unit price = $100, unit variable cost = $20, fixed cost = $70.

You are considering a 10% price increase. Suppose UVC and fixed cost will stay the same. To maintain the same amount of total contribution, demand can only afford to go down by how much? Show detailed calculations. Hint: check Ch4Pricing1.2

Q4(17 pts):

Charts above. Note: UVC = unit variable cost. The horizontal axis represents customer segments of varying sizes. The maximum perceived values are shown below.

A) Why is $10 the optimal price to maximize total contribution if a single price point is used? Show through calculations (5 pts). Hint: calculate the total contribution at each of the five prices and then compare.

B) Show through calculations how you get $4950 as the total contribution in the 3rd scenario (5 pts).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!