Question: Rogue industries reported the following items for the current year: Sales= $980,002 Cost of goods sold= $463,597 Depreciation expense= $111,837 Administration expenses= $118,920 Interest expense=
Rogue industries reported the following items for the current year:
Sales= $980,002
Cost of goods sold= $463,597
Depreciation expense= $111,837
Administration expenses= $118,920
Interest expense= $62,036
Marketing expenses= $43,350
Average tax rate= 37%
There are no other expenses or incomes. What is the companies net income?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
