Question: Sam's Cat Hotel operates 5 2 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for

Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $11.70 per bag. The following information is available about these bags.
Demand =90 bags/week
Standard deviation of weekly demand =15 bags
Order cost = $54 per order
Annual Holding cost =27% of cost
Desired cycle-service level =80%
Lead time =3 weeks
(Note : Exclude costs due to Safety Stock for all the questions in this problem)
What is the Reordering point
Suppose that actual demand is 60 bags but that ordering costs are cut to only $6 by using the internet to automate order placing. However, the buyer does not tell anyone, and the EOQ is not adjusted to reflect this reduction in "S". What is the cost penalty for not updating the EOQ?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!