Question: Saved 4 Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project price = $1,180 per unit; variable cost = $400 per
Saved 4 Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project price = $1,180 per unit; variable cost = $400 per unit, fixed costs = $4.91 million; quantity = 81,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within 416 percent. What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case and worst-case scenario analysis? (Do not round Intermediate calculations and enter your answers in dollars, not million, rounded to the nearest whole number, e.g., 1,234,567.) 8 00:29:32 Scenario Unit Sales Unit Price Unit Variable Cost Base caso Best case Worst case 81,000 $ 1.180 $ Fixed Costs 400 $ 4,910,000
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
