Question: 4. Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,090 per unit; variable cost = $310 per unit;

4.

Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project: price = $1,090 per unit; variable cost = $310 per unit; fixed costs = $4.82 million; quantity = 72,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within 17 percent.

Required:

What values should the company use for the four variables given here when it performs its best-case and worst-casescenario analysis?(Do not round intermediate calculations.Enter your answers in dollars, not millions of dollars.Round your answers to the nearest whole dollar amount (e.g.,1,234,567).)

Scenario Unit Sales Unit Price Unit Variable Cost Fixed Costs
Base case 72,000 $ 1,090 $ 310 $ 4,820,000
Best case
Worst case

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!