Question: Show all calculation where needed. Question: Consider datasets defined as follows. Each dataset consists of a sample which contains scores of students in Statistics from
Show all calculation where needed.
Question:
Consider datasets defined as follows. Each dataset consists of a sample which contains scores of students in Statistics from same undergraduate class.
a) Estimate the population mean of scores in Statistics at 80% and 95% confidence intervals from each sample. Show all the working and summarize your results as in Table 1 below.
b) How sample size has effected the estimation process for a particular confidence interval value? Explain.
Table 1
Summary of Estimation Process Results
Sample Size N=6 Estimation at CI=80% Estimation at CI=95%
Sample Size N=15 Estimation at CI=80% Estimation at CI=95%
Dataset
Statistics Scores
(Sample 1) 66 70 40 65 65 59
Statistics Scores
(Sample 2) 68 63 65 45 84 88 28 64 52 45 84 88 28 64 52
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
