Question: Show all work on quantitative questions! NO credit will be given for just putting down the answer, even if it is correct. Clearly circle

Show all work on quantitative questions! NO credit will be given for

Show all work on quantitative questions! NO credit will be given for just putting down the answer, even if it is correct. Clearly circle only one answer. All problems have the same point value. Internet. This exam contains 16 problems. You are responsible for turning in all, 1. A person is driving down a road at +32.0 m/s when he sees a moose step out onto the road 80.0 meters away. His reaction time between when he sees the moose and when his foot hits the brake is 0.65 seconds. What is the approximate magnitude of the least deceleration needed to stop the car before hitting the moose? A) 6.4 m/s X) 7.6 m/s C) 8.7 m/s D) 12.8 m/s x = xitxat se=0.65 sec ax = 32.0. S x = 80 + 32 (0.65ses) Not constant v aul 90 32.0 m/5 UA and 1854 0.65 =49,23m 80.0m 30.49m 2. A 4 kg metal block is sent sliding on a flat, horizontal, wooden table. Initially, the block has a speed of 8.0 m After 3 seconds the block is moving at 3.5 m/s. Ignoring air resistance, what is the approximate coefficient of friction between the metal block and the wooden table? A) 0.08 B) 0.15 X0.28 3.55 = 1.14 A gonal so 3.55 Speed = 8.0 == D) 0.36 40 . 4ky 8-3.5 =0.3 8.0ml T 8120 d

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!