Question: SITUATION: The diagonal at the left to the connection shown in figure, is a double angle 9 0 m m 9 0 m m 8

SITUATION: The diagonal at the left to the connection shown in figure, is a double angle 90mm90mm8mm, with area of 2700mm2, bolted to the 8-mm thick gusset plate.
Bolt diameter, db=16mm
Bolt hole diameter, dh=18mm
Bolt bearing capacity, Fp=480MPa
Bolt shear strength, Fv=68MPa
Steel plate strength and stresses are as follows:
Yield strength, Fy =248MPa
Ultimate strength, Fu=400MPa
Allowable tensile stress on the gross area =0.60Fy
Allowable tensile stress on the net area =0.50Fu
Allowable shear stress on the net area =0.30Fu
Calculate the allowable tensile load, P(kN) based on bolt capacity in shear.
41
82
164
328
Calculate the allowable tensile load, P(kN) based on bolt bearing capacity.
368
207
414
184
SITUATION: The diagonal at the left to the

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!