Question: A student has two electronic devices (phone and ipod). The two devices are connected in series and supplied by a 10V power bank source.

A student has two electronic devices (phone and ipod). The two devices       
 
 
 

A student has two electronic devices (phone and ipod). The two devices are connected in series and supplied by a 10V power bank source. The phone has a resistance 202 and the power consumed the ipod is 5W. (a) Sketch the circuit diagram. (b) Find the resistance of the ipod. Test your resistor value to confirm the power consumption rating. [20] Q4. Suppose an electronic bulb in your room has a 2-F capacitor. Sketch the circuit diagram and find the voltage across the capacitor and the energy stored if the current through the capacitor is I(t) = 6e-300mA. Assume the initial voltage is zero. [5] (b) Now, suppose the voltage supplying the capacitor is triangular where at time t=0, the voltage V(t) = 0V, and at time t = 5s, the voltage V(t) = 5V, and at time t=10s, the voltage V(t) = 0V. Sketch the voltage and current waveforms. [10]

Step by Step Solution

3.39 Rating (168 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Q3 a Griven Let Because series same lov Power bank source b of phone Rp 20 consumed ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!