Question: Steam at 2 5 0 C flows in a stainless steel pipe ( k = 1 5 W m - 1 K - 1 )

Steam at 250C flows in a stainless steel pipe (k =15 Wm-1K-1) whose inner and outer diameters are 4 cm and 4.6 cm, respectively. The pipe is covered with 3.5 cm thick glass wool insulation (k =0.038 Wm-1K-1). Heat is lost to the surrounding air and surfaces at 3C by convection and radiation. Taking the heat transfer coefficient inside the pipe to be 80 W m-2K-1, determine the rate of heat loss from the steam per unit length of the pipe when air is flowing across the pipe at 4 ms-1. For radiative heat loss from the surface of the pipe, assume hrad =1.5 W m-2K-1. Evaluate the air properties at a film temperature of 5C and 1 atm. Reflection: which heat transfer resistances can be ignored?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!