Question: Question 3: (11 Marks) Steam at T1=320C flows in a cast iron pipe (k0=80W/mC) whose inner and outer diameters are D1=5cm and D2=5.5cm, respectively. The

 Question 3: (11 Marks) Steam at T1=320C flows in a cast

Question 3: (11 Marks) Steam at T1=320C flows in a cast iron pipe (k0=80W/mC) whose inner and outer diameters are D1=5cm and D2=5.5cm, respectively. The pipe is covered with Y3-cm-thick glass wool insulation with kw=0.05W/mC. Heat is lost to the surroundings at T2=5C by natural convection, with a combined heat transfer coefficient of h2=18W/m2C. Taking the heat transfer coefficient inside the pipe to be h1=60W/m2C. (a) Calculate the rate of heat loss from the steam per meter length of the pipe. (5 Marks) (b) Determine the temperatures T1,T2 and T3 of the inner, outer surfaces of the pipe wall and the outer surface of insulation. (6 Marks)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!