Question: Suppose a competitive market has the following demand function and supply function: Qd = 200 - 2P Qs = 20 + 3P a) Determine the
Suppose a competitive market has the following demand function and supply function:
Qd = 200 - 2P
Qs = 20 + 3P
a) Determine the equilibrium price and quantity in this market.
b) Suppose the government imposes a per-unit tax of $4 on producers. Determine the new equilibrium price and quantity, the amount of tax revenue collected by the government, and the deadweight loss of the tax.
c) Suppose instead that the government imposes a lump-sum tax of $400 on producers. Determine the new equilibrium price and quantity, the amount of tax revenue collected by the government, and the deadweight loss of the tax.
Step by Step Solution
3.53 Rating (163 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The detailed answer for the above question is provided below a To determine the equilibrium price an... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
