Question: Suppose that GARCH ( 1 , 1 ) parameters have been estimated as = 0 . 0 0 0 0 0 2 , a =

Suppose that GARCH (1,1) parameters have been estimated as =0.000002,a=0.04, and =0.94. The current daily volatility is estimated to be 3.5%. Estimate the volatility per annum that should be used to price a 60-day option.
a.50.8%
b.43.5%
c.33.1%
d.18.9%
 Suppose that GARCH (1,1) parameters have been estimated as =0.000002,a=0.04, and

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!