Question: Suppose that you are testing the hypotheses Ho =82 vs. HA #82 A sample of size 31 results in a sample mean of 77
Suppose that you are testing the hypotheses Ho =82 vs. HA #82 A sample of size 31 results in a sample mean of 77 and a sample standard deviation of 1.8 a) What is the standard error of the mean? b) What is the critical value of t' for a 99% confidence interval? c) Construct a 99% confidence interval for d) Based on the confidence interval, at a = 0.010 can you reject Ho? Explain a) The standard error of the mean is (Round to four decimal places as needed) b) The critical value is t' = (Round to three decimal places as needed.) c) The 99% confidence interval for is ( (Round to two decimal places as needed) d) Since the hypothesized mean Ho (Type an integer or a decimal) the values contained in the confidence interval,
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
