Question: The bottom figure shows a polymer matrix composite that is loaded in the fiber direction. Ef = 2 0 0 GPa,Em = 5 GPa, the

The bottom figure shows a polymer matrix composite that is loaded in the fiber direction. Ef=200GPa,Em=5GPa, the volume fraction (V_(f)) is 0.6. The interfacial shear strength is tau=30 MPa , and the radius of the fiber is r=5mum. When the composite is loaded to 600 MPa , one fiber
breaks as shown in the figure. (a) Plot quantitatively the stress profile in the broken fiber as a function of x, where ' x ' is the distance from the fiber break. (b) When the composite stress is increased to 650 MPa , the same fiber breaks at a distance of 75 mm to the right of the first break.
Plot the stress profile in the fiber between the two breaks.
The bottom figure shows a polymer matrix

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!