Question: The correct answer is 1 8 kg The figure below shows a rod of length L = 2 m and mass M connected to a

The correct answer is 18 kg
The figure below shows a rod of length L=2m and mass M connected to a wall by a massless rope. The angles shown are 1=75 and 2=40. If the tension in the rope is T=94N, what is the mass of the rod?
(A)15 kg
(B)18 kg
(C)29 kg
(D)23 kg
(E)37 kg
The correct answer is 1 8 kg The figure below

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!