Question: The demand for labor is L = 4000 - 300w, where L is the number of workers demanded and w is the hourly wage

The demand for labor is L = 4000 - 300w, where L is the number of workers demanded and w is the hourly wage rate. The supply of labor is L = 200w. The equilibrium wage rate in this market is $ 8, and the equilibrium quantity of labor is 1600 workers. (Enter your responses as integers.) A minimum wage law is passed that sets the minimum wage at $9 per hour. As a result, workers are demanded and workers are supplied, so unemployment is workers. (Enter your responses as integers.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
