Question: The force shown in the figure below acts on a 0.34 kg object that moves along the x axis. Assume the force is a constant

 The force shown in the figure below acts on a 0.34

The force shown in the figure below acts on a 0.34 kg object that moves along the x axis. Assume the force is a constant 0.60 N (to the right) from x = 0 m to x = 3.0 m. Assume the force then decreases linearly from 0.60 N at x = 3.0 m to O N at x = 6.0 m. this is supposed to be a straight horizontal line at 0.6 ON from *= 0 +3 x = 3.0 m this is supposed to be a straight 0,80 slaped line from 0.60 N at 0.GO *= 30m to ON t x= 60m Force FN) 0.40 Position, * ( on) A. (10) Suppose the object moves from x1 = 1.0 m with an initial speed vi = 2.5 m/s, to Xf = 4.0 m. What is the final speed of the object at x = 4.0 m? Assume F = 0.40 N at x = 4.0 m. B. (10) Suppose the object moves from x; = 2.7 m with an initial speed vi = 3.0 m/s, to xf = 0.79 m. What is the final speed of the object at x = 0.79 m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!