Question: The gas A is being absorbed in a absorption tower. At a certain point in the tower the bulk gas concentration is Y A =

The gas A is being absorbed in a absorption tower. At a certain point in the tower the bulk gas concentration is YA=0.6 mole fraction and x=0.08 mole fraction. From the correlations for towers and for dilute solutions, the film mass transfer coefficient for gas A are k'x=1.2molhr.cm2 and k'y=1.6molhr.cm2, and the overall mass transfer coefficient are Ky'=0.35molhr.cm2 and Kx'=1.037molhr.cm2
If the overall point (xA**,yA**)=(0.3,0.1), calculate flux NA for equimolar case
a)0.2molcm2*hr
b)0.3molcm2.hr
c)0.4molcm2.hr
d)0.5molcm2.hr
If the overall point (xA**,yA**)=(0.3,0.1), calculate flux NA for stagnant case
a)0.28molcm2*hr
b)0.38molcm2*hr
c)0.48molcm2*hr
d)0.58molcm2*hr
If (xAi,yAi)=(0.273,0.52)&(xA**,yA**)=(0.3,0.1), calculate Resistance in gas film for stagnant case
a)16%
b)22%
c)37%
d)66%
 The gas A is being absorbed in a absorption tower. At

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!