Question: The internal shear force at a certain section of a steel beam is V = 2 2 0 k N . The beam cross section

The internal shear force at a certain section of a steel beam is V=220kN. The beam cross section shown in the figure has
dimensions of tf=18mm,bf=310mm,d=390mm, and tw=14mm. Determine:
(a) the shear stress at point A, which is located at yA=72mm below the centroid of the wide-flange shape.
(b) the maximum horizontal shear stress in the wide-flange shape.
Below, enter the magnitudes of the shear stresses, so enter positive values for both answers.
(a)A=
MPa
(b)max=
MPa
The internal shear force at a certain section of

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!