Question: The Math department purchased a copy machine for $ 12000. After3years, the machine will be worthless. How much money should the department deposit at the
The Math department purchased a copy machine for $ 12000. After3years, the machine will be worthless. How much money should the department deposit at the end of each quarter, if the money is worth8%compounded quarterly, in order to save enough to buy a new copy machine at the end of 3years?
If I understand correctly, this is a compound interest question (A=P*(1+r/n)^(nt)), where:
P = 12000
r = 0.08
t = 3
A = ?
n = 4
but not sure, if that is correct and how to continue from here. Thank you!
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
