Question: The midpoint M of a guitar string is pulled a distance d = 2 . 1 mm from equilibrium and released. Point M is observed

The midpoint M of a guitar string is pulled a distance d =2.1 mm from equilibrium and released. Point M is observed to undergo simple harmonic motion with a frequency f =320 Hz.
gracemd@southern.edu4T78-F8-AE-40-A398-54777
- Part (a)
Calculate the angular frequency of oscillation in radians per second.
=2010.2010.Correct!
- Part (b)
Assume the displacement of point M from equilibrium as a function of time t after release is of the form x(t)= xmax cos(t +). What is xmax in meters?
xmax =0.0021000.002100Correct!
Part (c)
After the string is first released, how many seconds will elapse before it first reaches its equilibrium position?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!