Question: The pressure in the oil ( Specific gravity = 0 . 8 6 pipe is 1 2 kPa . The pressure in the water pipe

The pressure in the oil (Specific gravity =0.86 pipe is 12 kPa . The pressure in the water pipe is nearest:
Assume specific gravity of mercury (Hg)=13.6
a.-12.2 kPa
b.-13.1 kPa
c.-13.8 kPa
d.-14.4 kPa
The pressure in the oil ( Specific gravity = 0 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!