Question: The rectangular coordinates of a particle which moves with curvilinear motion are given by x = 10,50t+1.00 - 0.25t and y = 5.94 +
The rectangular coordinates of a particle which moves with curvilinear motion are given by x = 10,50t+1.00 - 0.25t and y = 5.94 + 18.80t-2.8412, where x and y are in millimeters and the time t is in seconds, beginning from t = 0. Determine the velocity v and acceleration a of the particle when t=4s. Also, determine the first time that the velocity of the particle makes an angle of 30 with the positive x-axis. Answers: a + + S j) mm/s j) mm/s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
To find the velocity and acceleration of the particle at t 4 s we need to differentiate the given eq... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
