Question: The second-order reaction A B is studied in a recycle reactor with a very high recirculation rate and the following data are obtained: Reactor empty

The second-order reaction A B is studied in a recycle reactor with a very high recirculation rate and the following data are obtained: Reactor empty volume: 1L Weight of catalyst used: 3g Reactor feed: CA0 = 2 mol/L U0 = 1 L/hr Concentration in the output stream: CAex.= 0.5 mol/L (a) Find the rate constant for this reaction. (b) What amount of catalyst is required in a fixed-bed reactor for 90% conversion of a 1500 L/hr feed containing A with a concentration of CA0 = 1 mol/L. There is no recycling. (c) Resolve point (b) for the case where the reactor is filled with 1 part catalyst to 4 parts inert solid. The addition of the aggregates helps to achieve isothermal conditions and reduces the possibility of hot spots. You assumed isothermal conditions throughout the system. The rate of absorption of CO2 from alkaline buffer solution of K2CO3 and KHCO3 has been studied. The reaction can be written as: CO2 (gl) + OH-(l) HCO-3 with -rA = kCACB, where A:CO2 and B:OH-. During the experiment, pure CO2 at 1 atm pressure was bubbled into a column of particles that was wetted by the rapidly circulating liquid. The temperature of the system remained at 20 C and the CB concentration was almost constant. (d) Find the fraction of incoming CO2 that is absorbed. Data Column: Vr = 0.6 m3, fl = 0.08, = 120 m2/m3, Gas: = 101 325 Pa, HA = 3500 Pa. m3/mol, uo= 0.0363 m3/s Liquid: CB= 300 mol/m3, DAl= DBl= 1.4x10-9 m2/s, k = 0.433m3/mol.s, kAl = 0.025 s-1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!