Question: The solute A through the gas mixture A and B is adsorbed by the liquid flowing down the wall like a film in a wet-walled
The solute A through the gas mixture A and B is adsorbed by the liquid flowing down the wall like a film in a wet-walled column. At a given point inside the tower, the bulk gas concentration is yAG = 0.38 and the bulk liquid concentration is a fraction xAL = 0.16 moles. The tower operates at 298 K and 1.013x105 Pa, and the balance data is as follows.
| xA | yA |
| xA | yA |
| 0,000 | 0,000 | 0,250 | 0,170 | |
| 0,050 | 0,025 | 0,300 | 0,220 | |
| 0,100 | 0,050 | 0,350 | 0,280 | |
| 0,150 | 0,085 | 0,375 | 0,335 | |
| 0,200 | 0,125 |
|
|
|
The solute A diffuses through stagnant B in the gas phase and then through a liquid that does not diffuse. The film mass coefficient for A in the gas phase was calculated as ky' = 1.436x10-3 kgmol A/ s.m2.mol fraction and for the liquid phase kx' = 1.842x10-3 kgmol A/s.m2.mol fraction. Calculate the interface concentrations yAi and xAi, as well as the NA flux. (It will be solved by trial and error.)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
