Question: The steel pipe ( E = 2 0 0 GPa, = 0 . 3 and = 1 0 ^ ( - 5 ) 1 /

The steel pipe (E =200 GPa, =0.3 and =10^(-5)1/oC) has an inner diameter 12 mm and 3 mm wall thickness. The pipe was fitted between walls when=20 oC If the gas flowing through it changes the temperature of the pipe uniformly from=1000C to=500C at B, determine:
a) The axial force it exerts on the wall, and
b) Maximum shear and normal stresses in the pipe
Disregard possible buckling of the pipe. Hint: use the principle of superposition.
The steel pipe ( E = 2 0 0 GPa, = 0 . 3 and = 1 0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!