Question: There is a component that is made from steel. It is subjected to cyclic loading with =200MPa The initial surface crack is 0.006 meters and

There is a component that is made from steel. It is subjected to cyclic loading with =200MPa The initial surface crack is 0.006 meters and the component will fail when the surface crack hits the critical length of 0.012 meters. Please determine the number of cycles there are. Use the following: dNda=C(K)3 where C=71012m(MPam)3.K has units of MPam. Also: Y=1 The crack size does change during each cycle, so the final equation for N is not the way to go about this. Please use integration to solve with respect to a
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
