Question: This project requires a $40,000 initial investment and is expected to generate end-of-period annual cash inflows as follows: Year 1Year 2Year 3Total$ 16,000$ 10,000$ 14,000$
This project requires a $40,000 initial investment and is expected to generate end-of-period annual cash inflows as follows:
Year 1Year 2Year 3Total$ 16,000$ 10,000$ 14,000$ 40,000Assuming a discount rate of 11%, what is the net present value (rounded to the nearest whole dollar) of this investment? Selected present value factors for a single sum are shown in the table below:
i = 11%i = 11%i = 11%n = 1n = 2n = 30.90090.81160.7312Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
