Question: To measure the acceleration due to gravity on a distant planet, an astronaut hangs a M = 0 . 0 4 1 - kg ball

To measure the acceleration due to gravity on a distant planet, an astronaut hangs a M =0.041-kg ball from the end of a wire. The wire has a length of L =0.75 m and a linear density of D =2.6110^4 kg/m. Using electronic equipment, the astronaut measures the time for a transverse pulse to travel the length of the wire and obtains a value of t =0.024 s. The mass of the wire is negligible compared to the mass of the ball. What is the acceleration due to gravity, g, on the distant planet? Please round your answer to two decimal places.
Equation:

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!