Question: Two masses, mA = 3 5 . 0 kg and mB = 4 0 . 0 kg , are connected by a rope that hangs

Two masses, mA
=35.0 kg
and mB
=40.0 kg
, are connected by a rope that hangs over a pulley (as in the figure (Figure 1)). The pulley is a uniform cylinder of radius 0.381 m
and mass 3.1 kg
. Initially mA
is on the ground and mB
rests 2.4 m
above the ground.
Figure1 of 1
Part A
If the system is released, use conservation of energy to determine the speed of mB
just before it strikes the ground. Assume the pulley bearing is frictionless.
Express your answer using two significant figures.
 Two masses, mA =35.0 kg and mB =40.0 kg , are

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!