Question: Two masses, mA = 32.0kg and mB = 38.0 kg, are connected by a rope that hangs over a pulley (as in Fig. 8-54). The
Two masses, mA = 32.0kg and mB = 38.0 kg, are connected by a rope that hangs over a pulley (as in Fig. 8-54). The pulley is a uniform cylinder of radius R = 0.311 m and mass 3.1 kg. Initially mA is on the ground and mB rests 2.5 m above the ground. If the system is released, use conservation of energy to determine the speed of mB just before it strikes the ground. Assume the pulley bearing is frictionless.
.png)
2.5 m mA
Step by Step Solution
3.39 Rating (168 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The only force doing work in this system is gravity so mec... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
1308-P-M-R-M(434).docx
120 KBs Word File
