Question: Two smooth disks A and B each have a mass of 0 . 5 kg . Both disks are moving with the velocities shown when

Two smooth disks A and B each have a mass of 0.5 kg. Both disks are moving with the velocities shown when they collide. The coefficient of restitution is e =0.7. Suppose that (vA)1=7 m/s,(vB)1=3 m/s.
Determine the magnitude of the final velocity of AA just after collision.
Determine the magnitude of the final velocity of BB just after collision.
Determine the angle between the xx axis and the final velocity of BB just after the collision, measured clockwise from the negative xx axis.
Two smooth disks A and B each have a mass of 0 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!