Question: uppose that w = 0 . 2 k N m and F = 1 . 5 k N in ( Figure 1 ) . A

uppose that w=0.2kNm and F=1.5kN in (Figure 1).A is a fixed support.
Part A
Determine the horizontal and vertical components of reaction at A.
Express your answers in kilonewtons to three significant figures separated by a comma.
A2,Ay=
kN
Previous Answers
Request Answer
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Determine the moment at A
Figure
(1 of 1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!