Question: Use linear approximation to approximate v64.4 as follows. Let f(@) = Va. The equation of the tangent line to f(x) at a = 64 can

 Use linear approximation to approximate v64.4 as follows. Let f(@) =Va. The equation of the tangent line to f(x) at a =64 can be written in the form y = ma + b.Compute m and b. m b Using this find the approximation forV64.4. Answer:Use linear approximation, i.e. the tangent line, to approximate 3.85 asfollows: Let x} : $5. The equation of the tangent line to

re} at a: i 4 can be written in the form 1;2 mm + I5 where m. is: and where b is: |_lUsing this, we find our approximation for 385 is D Suppose youhave a function at) and all you know is that f(3} =15 and the graph of its derivative is: Use linear approximation toestimate K12): C] Let f(t) be the weight (in grams) of a

Use linear approximation to approximate v64.4 as follows. Let f(@) = Va. The equation of the tangent line to f(x) at a = 64 can be written in the form y = ma + b. Compute m and b. m b Using this find the approximation for V64.4. Answer:Use linear approximation, i.e. the tangent line, to approximate 3.85 as follows: Let x} : $5. The equation of the tangent line to re} at a: i 4 can be written in the form 1; 2 mm + I5 where m. is: and where b is: |_l Using this, we find our approximation for 385 is D Suppose you have a function at) and all you know is that f(3} = 15 and the graph of its derivative is: Use linear approximation to estimate K12): C] Let f(t) be the weight (in grams) of a solid sitting in a beaker of water. Suppose that the solid dissolves in such a way that the rate of change (in grams/minute) of the weight of the solid at any time t can be determined from the weight using the formula: f' (t ) = - 4f (t ) (1 + f (t ) ) If there is 6 grams of solid at time t = 2 estimate the amount of solid 1 second later.Suppose that you can calculate the derivative ofa function using the formula fr(w) = 4f(m} + 13:. If the output value of the function at w = 1 is 5 estimate the value of the function $13128 Find the linear approximation of x) = 1:19: at m = 1 and use it to estimate 1:0.(128). L(a:) 2r 1111.289

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!