Question: Use the following data to establish a mixed (level+OT) aggregate plan. Number of workers = 17 workers, Regular pay = $21 per hour (for 8
Use the following data to establish a mixed (level+OT) aggregate plan.
Number of workers = 17 workers, Regular pay = $21 per hour (for 8 hours per day), OT pay = $31 per hour (beyond regular hours)
Labor-hour = 2 hours per unit, Inventory carrying cost = $25 per unit per month, Beginning inventory for Month 1 = 0
| Month | Demand | Workdays | Regular-Time Production | Ending Inventory | OT Production |
| 1 | 1400 | 24 |
|
|
|
| 2 | 2300 | 21 |
|
|
|
| 3 | 1496 | 22 |
|
|
|
| Sum | 5196 | 67 |
|
|
|
What is the total (labor + inventory + OT) cost?
| $236,532 | ||
| $236,632 | ||
| $236,732 | ||
| $236,832 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
