Question: V 0 = 850V f = 1100A = 3000 8. The initial volume of gas in a cylinder is Vo mo. Find the work done
V 0 = 850V f = 1100A = 3000

8. The initial volume of gas in a cylinder is Vo mo. Find the work done by the gas, W, if the final volume is V, m3 and the gas obeys the law PV1 55 = A. (Hint: W = JV ( 2 PdV. )
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
