Question: Water having density 9 8 8 k g m 3 flows steadily through a reducing pipe bend, as in figure below. Known conditions are P

Water having density 988kgm3 flows steadily through a reducing pipe bend, as in figure
below. Known conditions are P1=250kPa,D1=25cm,V2=2.2ms,P2=110kPa, and D2=10
cm. Neglecting bend and water weight, calculate the total force which must be resisted by the
flange bolts if atmospheric pressure is 100kPa.
Hint: Due to the significant digits you will use during your calculations, you may find the result
different in the ones digit or the digits after the comma, if any, choose the closest option.
A)7.5KN
B)9.5KN
C)10KN
D)11.5KN
E)14.5KN
Note for the Chegg masters: if you want to answer the
question, PLEASE
1.Answer only if you're sure, no chat GPT or copy pasting
2.Give a detailed answer with all solution steps.
3.If you're writing with your hand, write properly.
Following these will result in a direct UP VOTE, otherwise
it's a direct DOWN VOTE and a report.
 Water having density 988kgm3 flows steadily through a reducing pipe bend,

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!