Question: Water is flowing through a 1 - inch schedule 40 pipe with inside and outside diameter of 2.66cm and 3.34cm at an average temperature of

 Water is flowing through a 1 - inch schedule 40 pipe

Water is flowing through a 1 - inch schedule 40 pipe with inside and outside diameter of 2.66cm and 3.34cm at an average temperature of 65 C and a velocity of 2.44m/s. It is being heated by condensing steam at 107.8C on the outside of the pipe wall. The steam side coefficient has been estimated as ho=10,500W/m2.k. Assume the wall temperature to be 80C. [4 points] Use any of the following data, as needed, to solve the problem. Uw at 80 C = 3.56x104 Pa S The data for water at the following conditions are provided: 65 C Ner=2.72, p=980kg/m_k=0.633W/m.K, p= 4.32 x 10+ Pa.S, S=4.34 x 104Kg/m.s. 80 C Ner=2.61, p=980kg/m3,k=0.534W/mK, ub= 3.99

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!