Question: We wish to test the hypotheses Ho: M = 80 versus H1: / # 80 at an 8% level of significance. Here / denotes the

 We wish to test the hypotheses Ho: M = 80 versus

We wish to test the hypotheses Ho: M = 80 versus H1: / # 80 at an 8% level of significance. Here / denotes the average score X on a standardized test for students who have taken a preparation course for the exam. These hypotheses will be tested by obtaining a random sample of 600 student scores. If TS denotes the test X-80) statistic , where s is the sample standard deviation of the 600 student scores, then the rejection rule may V600 be stated as: O Reject / = 80, if TS > 1.65 O Reject / = 80, if TS > 1.41 O Reject / # 80, if TS > 1.75 or TS 1.75 or TS 1.96 or TS

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!