Question: what does this look like written out in a formula without the use of excel or being able to throw it into a calculator? I


what does this look like written out in a formula without the use of excel or being able to throw it into a calculator? I need to understand the entire process of solving
4. A bond with a coupon rate of 7.30% has a price that today equals $868.92. The $1,000 face value bond pays coupon every 6 months, 30 coupons remain, and a coupon was paid yesterday. Suppose you buy this bond at today's price and hold it so that you receive 20 coupons. You sell the bond upon receiving that last coupon. Find the selling price if the bond's YTM remains constant. PMT=7.3/2=36.5 DU= 868,92 TN = 1000 c = 30 + All bonds in this homework have semi-annual compounding (m=2)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
