Question: Review Problem 16.060 At the temperature of the human body, 37 C, the value of Kw is 2.5 x 10-14. Calculate [H+], [OH-], pH,
Review Problem 16.060 At the temperature of the human body, 37 C, the value of Kw is 2.5 x 10-14. Calculate [H+], [OH-], pH, and pOH of pure water at that temperature. [H+] = 1.6 [OH-] = 1.6 NO x 10 x 10 10-14 pH = 6.80 The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/-2% -7 pOH = 6.80 The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/- 2% -7 What is the relationship between pH, pOH, and Kw at that temperature? (Note: Select all that apply.) 0.40 pH - pOH 14.00 pH - pOH 14.00 pH + pOH 10-13.60 (10-PH )(10-POH) 10-13.60 = (10PH )(10POH) = (10PH )(10POH) = = 10-0.40 (10PH )(10POH) 13.60 pH + pOH M M 0.40 pH + pOH 10-14 (10-PH )(10-POH) 13.60 pH pOH 10-0.40 (10-PH )(10-POH)
Step by Step Solution
3.41 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
DH DOH So Kw 2 101360 Z 21360 CHt 1068... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
