Question: When Ca(OH) 2 is dissolved in water, it is known that the enthalpy of solution (DeltaH soln ) is -16.2 kJ/mol. Determine the change in
When Ca(OH)2 is dissolved in water, it is known that the enthalpy of solution (\DeltaHsoln) is -16.2 kJ/mol.
Determine the change in temperature, in C, that would be measured in a coffee-cup calorimeter when 12 g of calcium hydroxide is added to 5000.0 mL of water.
Comment: The experiment is done at low concentration so you can neglect the mass of the reactant in the calculation of qH2O.
Given: specific heat capacity of water = 4.186 J/gC; density of water = 1.00 g/mL; molar mass of calcium hydroxide = 74.093 g/mol
Enter the numerical value only, using 2 sig figs. Remember to include the sign for negative values.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
