Question: X Company's 2021 budgeted cost function for fixed overhead was C=$191,400. Its budgeted cost function for variable overhead was C=$9.00X, where X is the number
X Company's 2021 budgeted cost function for fixed overhead was C=$191,400. Its budgeted cost function for variable overhead was C=$9.00X, where X is the number of units produced. The following information is also available for 2021:
| Master | Actual | |
| Budget | Results | |
| Production | 10,700 units | 11,800 units |
| Total variable costs | $96,300 | $120,917 |
| Total fixed costs | $191,400 | $194,772 |
1. What was the total overhead master (static) budget for 2021?
| A: $96,300 | B: $287,700 | C: $297,600 | D: $300,972 | E: $312,317 | F: $315,689 |
| Answer Submitted: Your final submission will be graded after the due date. | Tries 1/99 | Previous Tries |
2. What was the total overhead flexible budget for 2021?
| A: $96,300 | B: $287,700 | C: $297,600 | D: $300,972 | E: $312,317 | F: $315,689 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
