Question: X Company's 2021 budgeted cost function for fixed overhead was C=$194,200. Its budgeted cost function for variable overhead was C=$9.10X, where X is the number
X Company's 2021 budgeted cost function for fixed overhead was C=$194,200. Its budgeted cost function for variable overhead was C=$9.10X, where X is the number of units produced. The following information is also available for 2021:
| Master | Actual | |
| Budget | Results | |
| Production | 10,800 units | 11,200 units |
| Total variable costs | $98,280 | $114,299 |
| Total fixed costs | $194,200 | $190,588 |
1. What was the total overhead master (static) budget for 2021?
| A: $98,280 | B: $292,480 | C: $292,508 | D: $296,120 | E: $304,887 | F: $308,499 |
| Tries 0/99 |
2. What was the total overhead flexible budget for 2021?
| A: $98,280 | B: $292,480 | C: $292,508 | D: $296,120 | E: $304,887 | F: $308,499 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
