Question: A mass of 3.0 kg is subject to a force F(x) = 8.0 N-(4.0 N/m)x. The potential energy of the mass is zero at
A mass of 3.0 kg is subject to a force F(x) = 8.0 N-(4.0 N/m)x. The potential energy of the mass is zero at x = 0. What is the potential energy of the mass at x = 2.0 m? S.OJ 4.01 4.0J 0.01 -S.OJ
Step by Step Solution
★★★★★
3.36 Rating (168 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Here F 8 4x mass m 3 Kg xf 2 m Now for the potential energy pote... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
