Question: You are a buyer for a widget: Annual Demand = 1200 (assume continuous constant rate) Price = $40 Order Cost = $2000 Inventory Holding Cost
You are a buyer for a widget:
Annual Demand = 1200 (assume continuous constant rate)
Price = $40
Order Cost = $2000
Inventory Holding Cost = 20%
Lead Time = 14-Days
What is the optimal order quantity?
Answer in number of widgets you order every time you place an order. Round to nearest whole number (no decimal places)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To find the optimal order quantity we can use the Econo... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
