Question: You are conducting a study to see if the proportion of women over 40 who regularly have mammograms is significantly less than 0.55. You use
You are conducting a study to see if the proportion of women over 40 who regularly have mammograms is significantly less than 0.55. You use a significance level of =0.002=0.002. H0:p=0.55H0:p=0.55 H1:p<0.55H1:p<0.55 You obtain a sample of size n=324n=324 in which there are 172 successes. What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.) p-value = ? The p-value is...?
- less than (or equal to)
- greater than
This p-value leads to a decision to...?
- reject the null
- accept the null
- fail to reject the null
As such, the final conclusion is that...?
- There is sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the proportion of women over 40 who regularly have mammograms is less than 0.55.
- There is not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that the proportion of women over 40 who regularly have mammograms is less than 0.55.
- The sample data support the claim that the proportion of women over 40 who regularly have mammograms is less than 0.55.
- There is not sufficient sample evidence to support the claim that the proportion of women over 40 who regularly have mammograms is less than 0.55.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
