Question: You are given the following proforma data for a business unit in a certain year. Calculate the year's unlevered free cash flow. EBITDA =$564,300 Tax

You are given the following proforma data for a business unit in a certain year. Calculate the year's unlevered free cash flow. EBITDA =$564,300 Tax rate =30% Interest rate =6% Depreciation =$143,000 CAPEX =$180,000 Increase in net working capital =$74,000 $197,030$294,110$183,910$190,300$200,330
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
