Question: You are hired as a consultant for a client considering the following 4-year BIOTECH project X: Initial Capital Spending (paid at T=0): an asset worth
You are hired as a consultant for a client considering the following 4-year BIOTECH project X:
Initial Capital Spending (paid at T=0): an asset worth $100 mil
The asset will have no book value and will be completely worthless at the end of project's life
Initial investment in Net Working Capital (paid at T=0): $8 million. NWC levels are supposed to increase by $1 mil per year.
The project will generate Operating Cash Flows OCF=$30 mil per year, for every year from Year 1 to Year 4.
The cost of capital for the project is 16%.
What is the NPV of such a project? Should your client accept it? Why or why not?
Step by Step Solution
3.41 Rating (160 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Answer Calculation of NPV and Investment Decision To calculate the net present value NPV of the BIOT... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
